Umění stárnout

22. 11. 2018 19:44:22
Nedávno se můj přitel vrátil z Prahy a vyprávěl mi, jak se setkal se svou bývalou kolegyní a kamarádkou. Zaujala mě jeho poznámka, jak nepřirozeně na něho působila.

Okomentoval to : "Asi byla na plastické operaci, která se zřejmě nepovedla."

Já si v tu chvíli vzpomněla na svou návštěvu kliniky plastické chirurgie v době, kdy jsem pracovala pro komerční rádio v Brně a nabízela jsem reklamní časy ve vysílání. Samotná práce pro mě osobně byla hodně zajimavá zkušenost. Nejsem typ prodejce a tak jsem se často dostala do humorných situací. Po pár telefonátech se mi podařilo domluvit schůzku s majitelem kliniky. Do dnes mám podezření, že s tou schůzkou souhlasil jen aby si zpestřil svůj den.

Návštěva začala slibně, nechal mě bez přestávky víc než půl hodiny vyprávět naučený monolog o historii rádia, o programech, poslechovosti, cílové skupině. Mohla jsem dál v klidu navázat na výhodné produkty pro reklamní partnery a nabídnout mu nejaktualnější supervýhodné balíčky.
Pan doktor pohodlně seděl ve svém koženém křesle. V ruce měl blok A4 a celou dobu si tam něco čmáral. Nakonec mi to, po mém snad nejdelšim monologu v životě, nedalo a zeptala jsem se:" Zaujalo Vás něco? Chtěl byste se na něco zeptat?" Neodpovídal, jen kývl, abych pokračovala. Byla jsem v koncích a čím dál víc mi vrtalo hlavou, co si zapisuje.

Tak jsem se ho zeptala: " Promiňte, můžete mi říct, co si tam celou dobu zapisujete?"
Nečekaně svůj blok otočil a na mě vyskočil zdařený profilový portrét jako od renesančního malíře. Detailní kresba mého obličeje z profilu. A já postupně pochopila, že jsem vypustila Džina z lahve a dala prostor jeho zdatným obchodním schopnostem. Pan doktor najednou začal tužkou na papíře upravovat můj nos a podrobně popisovat, jak by mě můj obličej vylepšil.

Tehdy mi nebylo ani třicet let, byla jsem docela atraktivní a ani by mě nenapadlo, abych nechala někoho zasahovat do mého přirozeného vzhledu. Myslím, že moje reakce pana doktora taky překvapila.
Vyskočila jsem z židle a prohlásila:"Já jsem se svým vzhledem spokojená. Nepotřebuji nový nos ani cokoliv jiného na svém těle měnit, protože mám mozek a mohu i tak mnoho nabídnout. "
Vystřelila jsem z kliniky a dodnes netušim, jestli by pan doktor reklamní čas v našem rádiu opravdu koupil.

Od té doby uběhlo víc než patnáct let. Občas si nabarvím vlasy henou, abych zakryla své tři šedé vlasy. Občas se do zrcadla podívám na stopy času. Vrásky mě moc netrápí. Mám pocit, že uvnitř jsem se zas tak moc nezměnila. Jsem stále holkou, která nemá problém vylézt na strom. Nevadí mi stárnout.

Plastické operace úplně nezavrhuji. Mohou pomoct hodně těm, kteři jsou po autonehodě, úraze nebo popálení. Taky tyto operace mohou někomu, kdo se topí v depresích, vrátit sebevědomí.
Ale proč věnovat tolik energie a času do zastavování něčeho, co je přirozený proces.
Raději budu dělat, co mě baví, čist knížky ,cestovat, chodit na výstavy, koncerty, malovat a dalšich tisíc věcí.

A svou vlastní nesmrtelnost mohu pozorovat na svých dětech a vnoučatech, přirozený genetický řetězec .

Autor: Dora Martinkova | čtvrtek 22.11.2018 19:44 | karma článku: 30.31 | přečteno: 1238x

Další články blogera

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Gayer

Co muži nesnášejí na ženách

Protože autor je znám jako ukázkový vyznavač genderové vyváženosti, přidává po prvním dnešním blogu i druhý, na téma Co muži na ženách nesnášejí....

20.10.2019 v 13:19 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 158 | Diskuse

Tomáš Gayer

Co ženy oceňují na mužích

V dnešním nedělním blogu bych rád odpověděl na otázku: Co ženy (pochopitelně se to netýká té smutné a trapné evoluční mutace - feministek), oceňují na mužích.....

20.10.2019 v 10:51 | Karma článku: 11.90 | Přečteno: 320 | Diskuse

Karel Kužel

Kdo si ohřívá lázeň fénem

Globální oteplování se vysvětluje způsobem, který má z hlediska termodynamiky vážné slabiny. Zejména oteplování oceánů údajně vlivem skleníkového jevu.

20.10.2019 v 9:00 | Karma článku: 24.76 | Přečteno: 460 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Paní Hana Hegerová slaví....

Kdo někdy byl na jejím koncertu, tak to potvrdí. Na jevišti se objevila malá "přehlédnutelná" žena. A pak, bez světelných efektů a dýmu, začala zpívat. A vnímavý posluchač seděl přibitý a bál se nahlas dýchat.

20.10.2019 v 7:26 | Karma článku: 30.15 | Přečteno: 483 | Diskuse

Vilém Ravek

Omluvný dopis č.2 adresovaný čínskému prezidentovi.

Omluvný dopis Miloše Zemana adresovaný čínskému prezidentovi byl s veškerou pravděpodobností čínskou stranou označen za málo omluvný. Proto nezbývá, než napsat v pořadí druhý omluvný dopis.

19.10.2019 v 20:21 | Karma článku: 34.49 | Přečteno: 1877 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1238

Jsem dcerou, matkou, babičkou.
Občas ráda něco napíšu.
Zajímá mě historie umění a svět okolo sebe se snažím zachytit objektivem svého fotoaparátu.

Najdete na iDNES.cz